Trasig gångbro vid Lillsjön lagas provisoriskt
Trädäcket längs Lillsjöns vattenlinje vid Högnäsvägen i Sylta är avstängt. Detta på grund av skador på konstruktionen som uppstått under vintern. Nu står det klart att den omtyckta gångbron kan lagas provisoriskt för att användas i sommar. Till hösten görs sedan en mer omfattande reparation.
Många saknar att kunna promenera på gångbron längs Lillsjön i Sylta. Den är just nu avstängd på grund av att stolparna under vattenytan skadades under vårvintern då isen smälte och frös igen om vartannat.
En byggkonstruktör har besiktigat gångbron och slår fast att konstruktionen kan lagas provisoriskt för att användas under sommaren. Det behövs dock en mer omfattande reparation för att inte samma sak ska hända igen. Det arbetet kommer att göras till hösten.
Start vecka 25
Arbetet med den provisoriska lagningen påbörjas under vecka 25 och beräknas ta fyra arbetsdagar.
Därefter ska gångbron kunna öppnas för sköna promenader i sommarvädret.
Vi på kontaktcenter finns här för dig!
- Fråga oss
- Felanmälan
- kommun@upplands-bro.se
- 08-581 690 00 Stängt
- Chatta med oss
- Videosamtal - öppet vardagar kl 10-11
Är du nöjd med informationen på sidan?