Viktig information om din pin-kod
Just nu kan du som läser e‑böcker i Biblio inte låna böcker om du har loggat in i appen med enbart ditt lånekortsnummer och en fyrsiffrig PIN‑kod.

På grund av ett misstänkt dataläckage som inträffade natten mellan den 2 och 3 juni är det inte längre möjligt att låna böcker i Biblio om man endast har ett lånekort kopplat till sitt användarkonto.
Av säkerhetsskäl är det nu nödvändigt att ange en e-postadress som inloggningsmetod, så att man kan logga in med e-post i stället för lånekort.
Natten mellan den 2 och 3 juni upptäckte vår e-boksleverantör WeDoBooks misstänkt aktivitet i e-boksappen Biblio, som bedömdes vara ett dataintrång.
För närvarande vet vi inte om Upplands-Bro bibliotek har drabbats, men vissa säkerhetsåtgärder har redan vidtagits. Du som använder en PIN‑kod baserad på siffror från ditt personnummer behöver byta till en annan PIN‑kod. Din gamla kod kommer att nollställas av Axiell, leverantören av vårt bibliotekssystem inom kort.
Vi uppmanar även våra övriga användare att ändra PIN‑kod till sina bibliotekskort. Det kan du göra själv via Mina sidor eller i lånedisken på något av biblioteken. Ta med giltig legitimation.
OBS! Din nya PIN‑kod får inte vara baserad på:
- de 4 sista siffrorna i personnumret
- månad och dag i personnumret
- år och månad i personnumret
- år och dag i personnumret
WeDoBooks fortsätter att undersöka händelsen.