Har du fått en extra barnomsorgsfaktura?
Avgiften som du betalar varje månad för förskola, pedagogisk omsorg eller fritidshem är preliminär tills vi jämfört med inkomsten som du deklarerat hos Skatteverket. Nu har vi jämfört det du deklarerat 2024 mot det du meddelat att du tjänat. Det kan betyda att du får en extra faktura på den summa som saknas. Om vi ser att du har betalat för mycket får du istället tillbaka pengar.
Så räknar vi
Vi gör en kontroll av den avgiftsgrundande inkomsten en gång per år. Det innebär att en trettonde faktura kan komma att skickas ut till dig som anmält för låg inkomst efter att vi jämfört med Skatteverkets uppgifter. Du får då en faktura med mellanskillnaden.
Den extra fakturan baseras alltså på det familjen/hushållet har deklarerat, delat med 12 månader, jämfört med de uppgifter som du skickat in till oss på kommunen.
Hushåll som har betalat för mycket i avgift får en kreditfaktura med pengar som du ska ha tillbaka. Belopp under 361 kronor kommer inte att justeras.
Om du har betalat för lite
Har du betalat för lite avgift under 2024 får du en faktura på beloppet med mellanskillnaden upp till rätt avgift.
Om beloppet är högre än 2000 kr kan du ansöka om avbetalning eller förlängt förfallodatum i e-tjänsten Ansökan om avbetalning eller förlängt förfallodatum.
Om du har betalat för mycket
Har du betalat för mycket kommer du få en kreditfaktura och beloppet kommer återbetalas till dig.