Mod, gemenskap och sommarminnen på Hällkana
På Hällkana dagkollo fylls sommarlovet av bad, skratt och nya vänskaper. Men för många av barnen handlar kollot om mer än bara roliga aktiviteter – här växer också modet och gemenskapen snabbt.

Agi Yandeh Njie och Isha Kah på dagkollo vid Hällkana.
– Alla barn ska ha möjlighet till ett aktivt, tryggt och roligt sommarlov, oavsett bakgrund eller förutsättningar. På Hällkana får de prova nya saker, bygga självförtroende och skapa vänskaper som kan följa med långt efter sommaren, säger Ida Texell, kommundirektör i Upplands-Bro.
För Agi Yandeh Njie, som är på kollot för tredje året, finns det redan ett minne från veckan som sticker ut.
– Jag vågade hoppa från högsta på hopptornet, berättar hon.
Och hon är inte ensam om att våga testa nya saker. Under veckan har hon och kompisen Isha Kah bland annat lärt sig att paddla kanot, något de gärna fortsätter med även utanför kollot.
Nya vänner – varje sommar
En stor del av upplevelsen handlar om gemenskap. Här blandas gamla och nya bekantskaper, och det dröjer inte länge innan gruppen hittar varandra.
– Man träffar både kompisar man redan känner och nya, säger Isha.
Och kontakten tar inte slut när veckan är över.
– Vi har faktiskt hållit kontakten med en del, fortsätter de.
Att det går snabbt att bli vänner tror de beror på att alla gör saker tillsammans. De berättar att det är lätt att börja prata, till exempel i omklädningsrummet eller när man gör aktiviteter ihop.
Tryggt – och fullt av energi
Tryggheten är en viktig del av dagarna på Hällkana. Ledarna beskrivs som närvarande och lyhörda, med en bra balans mellan att skapa struktur och att låta barnen ha roligt. De har koll på situationerna när det behövs, samtidigt som det finns en massa utrymme för skratt.
Dagarna är fyllda av aktiviteter – från bad och paddling till gemensamma uppdrag i grupper, som att hjälpa till med maten. Tempot är högt och när barnen åker hem för dagen är de ofta trötta, men på ett positivt sätt. Att vara i rörelse, och inte minst i vattnet, tar på krafterna. Att somna om kvällen är inga problem efter en dag på kollo.
Bättre än att vara hemma
Variation, gemenskap och att alltid ha något att göra lyfts fram som det som gör kollot speciellt. Till skillnad från hemma, där det lätt kan bli stillasittande, fylls dagarna här av aktiviteter och gemensamma upplevelser.
Att få vara utomhus hela dagarna, bada i sjön och umgås med kompisar bidrar till den speciella sommarkänslan. En favoritplats som nämns är området vid grillen, där många gärna samlas.
“Gör det!”
Med ord som gemenskap, spännande och minnen för livet sammanfattar Agiyanden och Isha sina upplevelser. Och rådet till den som funderar på att gå på kollo nästa sommar är enkelt: gör det!