Simas tar över Lillsjö friluftsgård och café
I sommar får Lillsjön en ny samlingspunkt när Simas, som sedan sex år tillbaka driver Ängsjö friluftsgård och café, tar över driften av Lillsjö friluftsgård och café.

Med rötterna i Litauen och bosatt i Stäket sedan flera år tillbaka är han redan välbekant med området, inte minst tack vare sin fru som är uppvuxen i närheten av Lillsjön.
– Jag känner till Lilljsön väl då jag älskar friluftsliv och har alltid tyckt om platsen, så när möjligheten dök upp kändes det väldigt naturligt att skapa något här, berättar Simas.
En mötesplats för alla från barnfamiljer till discgolfare
När caféet öppnar i början av maj är målet tydligt: att bli en välkomnande träffpunkt för både boende i området och besökare. Utbudet kommer att bestå av glass, sallader, toast, korv med bröd och andra enkla rätter. Mat som passar alla åldrar och som går att njuta av i farten eller efter en utflykt i naturen.
Lillsjön har också en av Stockholms finaste discgolfbanor, och det vill Simas lyfta fram.
– Vi vill gärna bli en samlingsplats för discgolfspelare. Det finns så många som spelar här, och vi vill vara en del av den gemenskapen, säger han.
För den som ännu inte provat sporten planerar caféet att hyra ut discar, så att både nybörjare och nyfikna kan testa på. Kanske blir det även försäljning av utrustning i ett senare skede.
Kajaker, SUP:ar och sommarhäng vid sjön
Utöver caféverksamheten kommer besökare att kunna hyra kajaker och SUP:ar för att upptäcka sjön från vattnet. Kombinationen av friluftsliv, fika och aktivitet är något Simas ser som en styrka för platsen.
– Lillsjön är så vacker och erbjuder verkligen möjligheter för olika typer av upplevelser. Vi vill bidra till att fler hittar hit och tar del av naturen fortsätter Simas.
Fokus på sommaren men blicken framåt
Just nu ligger allt fokus på att färdigställa verksamheten till öppningen i början av maj. Målsättningen är att skapa en trivsam, enkel och tillgänglig miljö där människor kan träffas, fika och njuta av omgivningarna. Men Simas har redan nu tankar kring att ha verksamheten öppen även under vintern med uthyrning av långfärdsskridskor.