Kontaktcenter i kommunhuset nyinvigt – tryggare och modernare efter renovering
Kontaktcenter i kommunhuset i Kungsängen har nyinvigts efter en renovering. Med ny inramad reception och elektroniska spärrar har säkerheten och arbetsmiljön förbättrats samtidigt som närheten mellan personal och besökare är kvar.

Sandra Leskinen, kontaktcenterchef.
Efter drygt tre månaders arbete står kontaktcenter i kommunhuset i Kungsängen nu färdigt i en tryggare, mer funktionell och modern tappning. Receptionen har glasats in och den inre entrén till kontorsdelarna har fått elektroniska spärrar, för att både personal och besökare ska känna sig säkra och välkomna.
Kommunstyrelsens ordförande Fredrik Kjos (M) höll tal vid invigningen och klippte bandet.
– Kontaktcenter är kommunens fönster gentemot medborgarna. Här möts både våra besökare och vi som jobbar här i kommunhuset av ett leende och ett välkomnande, det gör ens dag. Personalen hjälper invånarna med deras ärenden, tar emot idéer och synpunkter och ser till att saker blir gjorda. Vi har ett av Sveriges bästa kontaktcenter, vilket har uppmärksammats i mätningar. Det är en stolthet och glädje att få nyinviga, sa Fredrik Kjos.
Under renoveringen har kontaktcenter haft öppet som vanligt, även om arbetet krävde tillfälliga lösningar. Kontaktcenterchef Sandra Leskinen berättar att en viktig fråga inför att byggandet skulle starta, var att kunna behålla närheten till besökarna och ge fortsatt god service.
– Invånarna har varit väldigt förstående och tålmodiga och vi har haft en fin dialog med entreprenören som har genomfört arbetet, det har gjort renoveringen smidig. Vi är glada för resultatet och har fått positiv respons från våra besökare, vilket känns fint, säger Sandra Leskinen.
Bokat möte? Skriv in dig!
För att ha bättre uppsikt på vilka som rör sig i våra lokaler har vi infört besöksregistrering. När du besöker kommunhuset för ett bokat möte med din handläggare eller annan personal, skriv in ditt namn på den digitala skärmen vid receptionen i kontaktcenter.
Den du ska träffa får ett meddelande och kommer och hämtar dig. Du behöver inte vänta i kö för att anmäla dig hos personalen i receptionen.