Härlig stämning under Brodagen 2022!
Lördagen 10 september fylldes Bro torg och Stjärnparken med barn och vuxna under Brodagen. Det blev en dag med aktiviteter, sport, konst, musik och politik. Samtidigt gick första omgången av Upplands-Bro swimrun av stapeln.

Brodagen arrangerades av kommunen i samarbete med föreningar, polis, räddningstjänst och lokala företag.

Scenprogrammet under Brodagen bjöd på bland annat musik och dans!
Maria Llerena drog igång kubanskt karnevalståg med barn och vuxna och Kungsängens folkdansgille bjöd på klassiska folkdanser till toner av nyckelharpa och dragspel.

De åtta partierna i kommunfullmäktige hade tre minuter var på scenen i Stjärnparken. Turordningen lottades.
Först ut var Vänsterpartiet, som sedan följdes av Centerpartiet
Liberalerna, Miljöpartiet,
Sverigedemokraterna, Socialdemokraterna, Kristdemokraterna och Moderaterna.

Swimrun – premiär!
Samtidigt som Brodagen firades så gick även premiäromgången av Upplands-Bro swimrun av stapeln.
Vinnare i lagklassen damer blev team Olympians, bestående av OS-simmarna Sarah Sjöström och Hanna Storckenfeldt. På bild med Lars Frölander, OS-medaljör i simning och fritidskonsulent i kommunen.
Först i mål och vinnare i singelklassen herrar var Donato Campanini som avverkade banan med 12 km löpning och 1800 m simning på en timme och 18 minuter.
– Fin och bra bana, sa han efter målgången.
Grattis och bra kämpat alla deltagare!
Vi på kontaktcenter finns här för dig!
- Fråga oss
- Felanmälan
- kommun@upplands-bro.se
- 08-581 690 00 Öppet
- Chatta med oss
- Videosamtal - öppet vardagar kl 10-11
Är du nöjd med informationen på sidan?