2DEC2019

Fryshuset-ungdomar diplomerades för engagemang

Fredagen den 29 november diplomerades en grupp ungdomar för sitt arbete med Fryshuset under parollen hopp, inkludering och trygghet. Ungdomarnas uppmärksammades med blommor och diplom av kommunstyrelsens ordförande, Fredrik Kjos (M).

Kommunstyrelsens ordförande, Fredrik Kjos (M), lyfte ungdomarnas engagemang under diplomeringen.

– Våra ungdomar är en stor del av kommunens framtida samhällsbyggande och därför känns det extra kul att få träffa och diplomera ungdomar som aktivt engagerar sig i Upplands-Bro, säger Fredrik Kjos (M), kommunstyrelsens ordförande.

Drivkrafter

Utbildningen består av kurser, samtal och praktiska övningar i:

  • Konflikthantering
  • Hjärt- och lungräddning
  • Brandutbildning
  • Etik och moral
  • Lag och rätt
  • Jämställdhet
  • Situation, Beteende, Konsekvens (SBK)

Ett annat mål är att få ungdomarna att upptäcka sina egna drivkrafter.

– Under hösten 2019 har våra ungdomar aktivt deltagit på ett utbildningsprogram inom H.I.T (hopp, inkludering, trygghet). Syftet med programmet är att ge ungdomar kompetens kring samhällsfunktioner och en tilltro att närma sig samhället genom studier och arbete, säger Lewaa Elrubey, ansvarig för Fryshusets verksamhet i Bro.

Fortsatt engagemang

Efter utbildningen kommer ungdomarna tillsammans med sina ledare på Fryshuset att delta i olika aktiviteter för att leda vägen för andra unga.

Kommunens samarbete med Fryshuset

Relaterade nyheter

Upp