Uppdaterad 11 november 2025
Skriv ut
13 nov-

När någon nära drabbas – Att vara anhörig till någon som är utsatt för våld i nära relation

Vad händer när någon du bryr dig om utsätts för våld i sin relation? Hur kan du som anhörig hjälpa och samtidigt ta hand om dig själv? Välkommen till en digital föreläsning i samarbete med kvinnojouren Alla kvinnors hus.

Vi pratar om hur det är vara anhörig till en person som är utsatt för våld i nära relation. Vad våld kan vara och vilka konsekvenser det kan ge för den som är utsatt för våld i nära relation. Vi pratar också om känslor av maktlöshet och skuld och hur du som närstående kan få stöd.

Föreläsningen ges i samarbete med kvinnojouren Alla Kvinnors Hus och riktar sig till anhöriga, yrkesverksamma och dig som vill veta mer. Ditt namn kommer inte att synas för andra när du är inloggad och du kommer ha möjlighet att skriva frågor anonymt.

Plats: Microsoft Teams

Ingen föranmälan behövs.

Länk till föreläsningen hittar du här Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Obs! Logga in som gäst om du önskar att vara anonym. Ingen föranmälan behövs.